יום חמישי, 20 באפריל 2023

38. למה התכוון המשורר?


יהונתן גפן 1947-2023 

מָקוֹם לִדְאָגָה - לְמָה הִתְכַּוֵּן יְהוֹנָתָן?

יכול להיות שזה נגמר?6 תגובות:

 1. דווקא לגבי "מקום לדאגה" הוא עצמו סיפר שהוא כתב את השיר על אמא שלו או לאמא שלו. הוא היה מספר לעצמו כילד שהיא שם, במקום הזה, והיא מוגנת. ואולי גם משגיחה עליו.
  לגבי "יכול להיות שזה נגמר" גם אנחנו יכולים היום לומר....וכנראה להתכוון למה שהוא התכוון.

  השבמחק
  תשובות
  1. לא שמעתי אותו מדבר או קראתי על המניע שאת מרפררת עליו לכתיבת השיר. אבל בהאזנה למילים הוא עדיין נותר מאוד אניגמי ואוקסימורוני. מדוע זהו "מקום קטן, עלוב ומשוגע"? אם אכן מוגן על ידי אלוהים - מדוע הוא מקום לדאגה? וכיצד במקום הזה גדלים "פרחי בר" בהמשך מדובר על פרחי הגן (פרחי תרבות)? ומדוע בכל זאת במקום בו חל לכאורה איסור לקטוף פרחים, אלוהים (או אולי הוא?) דואג נורא ?...

   כן. בהחלט "יכול להיות שזה נגמר". חצי עם מרגיש היום שנגמרה לו המדינה ☹️

   מחק
 2. כמו עם שלו וכמו עם ויזילטיר אני ממש שווה נפש ממותו-מפטירתו של גפן. אינני מטיל ספק בתרומותיו, אבל מותו לא העלה ולא הוריד דבר בחיי, גם לא התרבותיים. אולי הישראליים? לא בטוח.

  השבמחק
  תשובות
  1. כמובן שאין אף פעם קונצנזוס לגבי אף אחד וזה מובן.
   ויזילטיר גם לא היה כוס התה שלי.
   לגבי שלו - לדעתי כביולוג, הוא היה ביולוג (בוטנאי וזאולוג) לא ממומש בחייו, אך את העברית ויכולת הניסוח שלו אני מאוד מעריך.
   עבורי יהונתן גפן סימל פס קול ישראלי כמו לרבים, הן מהשמאל והן מהימין. היה בו את האומץ לבקר ללא עכבות, אבל בסגנונו השכיל זאת בחן ובהומור, מבלי להעליב את המבוקרים (וגם זה משהו שלא יסולא בפז בעולמנו ובימנו).

   מחק
 3. עצוב לי. שוב. בכל כך סמוך, בלי יכולת לעכל או להתרגל...

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, גם הוא שנולד ערב קום המדינה, כמעט הגיע ונגדע. ולא זכה ליום העצמאות ה- 75.

   מחק